Według danych opublikowanych na blogu Travelplanet w tym sezonie niemal dwukrotnie więcej osób niż w zeszłym roku zdecydowało się na wakacyjny wyjazd zagraniczny. A większość z nich za cel swoich wojaży obrało Grecję.

Według badania przeprowadzonego przez IPSOS na zamówienie Mondial Assistance aż 7,5 miliona Polaków planowało w tym roku wyjechać na wakacje za granicę (aż 1/3 z nich wybrała wakacje w Grecji). Jest to wzrost o ponad 40 procent w porównaniu z zeszłym rokiem (4,3 miliona osób). W Polsce wakacje zamierzało spędzić zaś 11 milionów Polaków, czyli ponad milion mniej niż w ubiegłym roku. Według tych danych proporcja osób wypoczywających w Polsce do tych, którzy wakacje spędzają za granicą jest niezwykle niekorzystna dla polskich kurortów i wynosi jedynie 60 do 40 (na korzyść polskich ośrodków). Jeśli jednak tegoroczna tendencja zostanie zachowana także w przyszłym roku, to rok 2019 będzie historyczny dla polskiej turystyki, bowiem więcej Polaków wybierze zagraniczne wakacje niż będzie wypoczywać nad Wisłą.

Co spowodowało, że w tym roku tak wielu Polaków zdecydowało się wyjechać na wakacje za granicę? Bardzo wielu respondentów IPSOS za główną przyczynę wyboru zagranicznych wakacji uznało koszty. Nic dziwnego, minęły czasy, kiedy wakacje za granicą wiązały się z dużo wyższymi kosztami niż wakacje w Polsce. Obecnie koszty te są porównywalne, a częstokroć polskie wakacje są droższe od zagranicznych. Jeśli do tego dodamy kapryśną pogodę w Polsce oraz ciekawość świata, która jest narodową cechą Polaków, taki wzrost wypoczywających za granicą przestaje dziwić.

Czy spadek liczby osób wypoczywających w Polsce był w tym roku bardzo widoczny także w Ustce? Współpracujący z portalem booking.ustka.pl właściciele obiektów noclegowych nie zauważyli wprawdzie aż tak dużego spadku zainteresowania turystów, jednak trzeba przyznać, że w porównaniu z zeszłym rokiem w niektórych okresach wakacji dało się wyczuć mniejszą ilość turystów przebywających w Ustce. Na oficjalne statystyki i podsumowania tego sezonu trzeba będzie jeszcze poczekać, ale myślę, że już teraz można śmiało postawić tezę, że mimo tak niekorzystnych danych przedstawionych w badaniu IPSOS, ten sezon był dla branży turystycznej w Ustce też niezwykle udany.

 

 

 


Źródło: travelplanet.pl

[Głosów: 0   Average: 0/5]