Pomorską kratę, czyli charakterystyczne szachulcowe chaty rybackie podziwiają turyści odwiedzający Stare Miasto Ustki. Centrum dzisiejszej Ustki wyrosło na miejscu dawnej osady rybackiej, założonej w średniowieczu na planie owalnicy. Ten owalny kształt usteckiej starówki odnaleźć można między ulicami Marynarki Polskiej, a Czerwonych Kosynierów. Zapraszamy na spacer po Starym Mieście Ustki.
We wczesnym średniowieczu Ustka była kaszubską osadą rybacką należącą do kasztelani słupskiej i dzieliła historyczne losy z pobliskim Słupskiem. Sercem miasta był kościół p.w. św. Mikołaja z 1356 roku. Wokół kościoła przez pół tysiąca lat funkcjonował cmentarz, na którym grzebano ustczan i rozbitków morskich. Aktualnie w tym miejscu znajduje się skwer Jana Pawła II.
Stare Miasto w Ustce zostało objęte rewitalizacją. Pierwsze, zorganizowane działania ukierunkowane na rewitalizację obszaru Starej Osady Rybackiej podjęte zostały w 2005 roku. Rada Miejska w Ustce przyjęła wówczas Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Ustka. Od tego momentu miasto przystąpiło do rewitalizacji, której celem jest przywrócenie dawnej świetności osady i zachowanie ponadczasowej urody starych, rybackich chat szachulcowych, od których całe Pomorze bywa nazywane „krainą w kratę”. Drewniane ciemne bale tworzą szkielet budynku, a przestrzenie między nimi wypełnione są słomą i gliną oraz pobielone wapnem. Najpiękniejszy przykład pomorskiej „kraty” to Dom Kapitana Haase przy ul. Czerwonych Kosynierów 21 (obok Domu Kultury) pochodzący z 1804 roku.
The gallery was not found!Źródło: ustka.pl