W parku nadmorskim przy usteckiej promenadzie przy ul. Chopina znajduje się, pochodząca z 1922 roku, rzeźba “Umierający wojownik” autorstwa austriackiego rzeźbiarza Josefa Thoraka – jednego z najbardziej znanych artystów okresu Republiki Weimarskiej i III Rzeszy.

Umierający wojownik to odlana w brązie postać śmiertelnie rannego wojownika, który nadludzkim wysiłkiem próbuje jeszcze powstać do walki i osłonić się tarczą przed ciosami wroga. Rzeźba upamiętnia 76 mieszkańców Ustki poległych w I wojnie światowej. Pomnik odsłonięto 22 stycznia 1922 r. Kosztował 57 tysięcy niemieckich marek. Widniał na nim wtedy niemiecki napis “Naszym poległym żołnierzom”. Po II wojnie światowej zastąpiono go tablicą z polskim napisem “Bezimiennym bohaterom wojen światowych – społeczeństwo Ustki”. Niestety tablica zaginęła.

Autor rzeźby, Josef Thorak (1889-1952) to postać kontrowersyjna. Thorak był uznawany, obok Arno Brekera, za oficjalnego rzeźbiarza III Rzeszy. Jest twórcą m.in. monumentalnych rzeźb na Stadionie Olimpijskim i w Kancelarii Rzeszy w Berlinie. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt prac Josefa Thoraka. Trzy rzeźby Thoraka znajdują się w Polsce – Umierający wojownik (Ustka), Hannele (Jagniątków) i Macierzyństwo (Zaskoczyn). W 2015 r. w ogrodzie Muzeum Narodowego w Gdańsku odkryto kolejną – wykonaną z marmuru w 1942 r. ponad półmetrową rzeźbę głowy Adolfa Hitlera autorstwa Thoraka. Warto zaznaczyć, że rzeźby Josefa Thoraka obok wartości artystycznej mają także dużą wartość wymierną – osiągają ceny od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy euro.

Źródła: wikipedia.org, Samaorząd zadba o rzeźbę Josefa Thoraka