Jeśli wypożyczalnia lub obiekt noclegowy żąda pozostawienia w zastaw dowodu osobistego robi to niezgodnie z obowiązującym prawem. Co należy zrobić, jeśli mimo tego sprzedawca bądź recepcjonista prosi o pozostawienie dokumentu tożsamości?

Pozostawianie w zastaw dowodu osobistego kiedyś było w Polsce niemal normą. Obecnie, kiedy świadomość prawna Polaków się poprawiła, proceder ten zdarza się coraz rzadziej. Jednak także obecnie możemy się spotkać z sytuacją, że hotel, ośrodek wypoczynkowy, czy wypożyczalnia sprzętu wymaga od klientów pozostawienia w zastaw dowodu osobistego.

Żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw niezgodne z prawem

Żądanie pozostawienia w zastaw dowodu osobistego jest – poza kilkoma przypadkami, które nie mają zastosowania w turystyce – niezgodne z prawem. Według ustawy o dowodach osobistych za bezprawne przetrzymywanie czyjegoś dowodu osobistego grozi kara ograniczenia wolności bądź kara grzywny. Zabieranie dowodu osobistego w zastaw narusza także ustawę o ochronie danych osobowych.


Zobacz także – ATRAKCJE TURYSTYCZNE W USTCE


Dowód osobisty przy meldunku w hotelu powinniśmy jedynie okazać w celu dokonania czynności meldunkowych. Hotel ma prawo w celach meldunkowych do pozyskania takich danych jak imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, adres miejsca pobytu stałego, data przybycia i zamierzony czas trwania pobytu, numer i seria dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz organ go wydający. Recepcjonista powinien te dane pozyskać właśnie na podstawie informacji z naszego dowodu osobistego (lub w szczególnych przypadkach z innego dokumentu tożsamości).

Co należy zrobić, jeśli hotel żąda pozostawienia w zastaw dowodu osobistego?

Jeśli hotel, ośrodek wypoczynkowy, wypożyczalnia lub inny tego typu obiekt żąda od nas pozostawienia w zastaw dowodu osobistego nie powinniśmy się na to godzić. W takim przypadku powinniśmy albo wyjaśnić, że przetrzymywanie dowodu osobistego jest niezgodne z prawem, a za ten czyn grozi kara ograniczenia wolności oraz grzywny lub od razu zgłosić proceder organom porządku publicznego.

 

Źródła: KursNaMazury.pl | GIODO

Oceń post!
[Ocen: 0 Average: 0]