W Ustce powstanie stadion lekkoatletyczny kategorii IV A z zapleczem sportowym i rekreacyjnym. To ważna inwestycja dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Obecnie nie ma obiektu tego rodzaju nad Bałtykiem. Dzięki budowie stadionu lekkoatletycznego, Ustka ma szansę stać się podstawową bazą do organizacji stacjonarnych szkoleń zimowych.

Stadion lekkoatletyczny w Ustce ma powstać przy ul. Sportowej. Z nowego stadionu będą korzystać sportowcy zrzeszeni w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Przedstawiciele związku złożyli już w tej sprawie wstępną deklarację, która określa zasady udostępniania stadionu, warunki odpłatności oraz zakres szkoleń centralnych, które będą na nim realizowane. Takie porozumienie daje miastu gwarancję, że na nowo wybudowanym stadionie będą trenować zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy z całej Polski.

Początkowo zakładano, że wybudowanie stadionu będzie kosztowało ok. 4 mln zł. Ustka pozyskała na ten cel 1,5 mln zł dofinansowania. Okazało się jednak, że aby dostosować obiekt do zaleceń Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, trzeba zwiększyć nakłady finansowe do ok. 9 mln zł. Aktualnie Ustka aplikuje do programu ministerialnego “Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”, w ramach którego miasto może ubiegać się aż o 50% dofinansowania na budowę stadionu.

Należy podkreślić, że Ustka posiada duży potencjał sportowy w lekkiej atletyce. LKS Jantar to jeden z najlepszych klubów w Polsce. Zawodniczka tego klubu, Klaudia Maruszewska, została w 2016 roku mistrzynią świata juniorów w rzucie oszczepem. Trener LKS Jantar, Henryk Michalski, zapewnia, że prowadził rozmowy z wieloma trenerami z całej Polski, którzy są zainteresowani organizacją obozów treningowych w Ustce. Przyczyni się to oczywiście do rozwoju bazy noclegowej w Ustce i jej lepszego wykorzystania, zwłaszcza poza tradycyjnym sezonem letnim. Poza organizacją w Ustce obozów treningowych, powstanie nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego umożliwi aktywny wypoczynek mieszkańcom Ustki, a także organizację otwartych wydarzeń sportowych.

 

Źródło: ustka.pl