Ustecka syrenka to bez wątpienia znak rozpoznawczy miasta. Uwielbiana przez turystów i mieszkańców Ustki, cieszy oko spacerowiczów i fotografów. Choć pomnik syrenki na wschodnim falochronie Ustki ma dopiero sześc lat, bardzo szybko stał się symbolem Ustki i atrakcją turystyczną.
Syrenka pojawiła się w herbie Ustki w 1922 roku. Herb zatwierdzony w 1924 roku przetrwał burze dziejowe prawie bez zmian. W legendzie Franciszka Fenikowskiego syrenka nosi imię Bryzga Rosowa i obdarowuje łososiami ubogą wdowę, która z niepokojem oczekuje na powrót jedynego syna z połowu.
Pomnik usteckiej syrenki powstał w 2010 roku u nasady wschodniego falochronu. Inicjatorem budowy pomnika była Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka” (obecnie LOT „Ustka i Ziemia Słupska”). Autorem projektu figury jest Jerzy Michał Rosa, rzeźbiarz z Ustki. Budowę pomnika wsparli mieszkańcy Ustki i lokalne firmy. Także materiał, z którego wykonano odlew figury, pozyskano w drodze zbiórki publicznej wyrobów z brązu.
Podobno kto pogłaszcze ustecką syrenkę po lewej piersi, temu spełni się półtora życzenia. Dlaczego tylko półtora? Półtora, bo 3 życzenia spełniają tylko złote rybki, a syrenka to pół-ryba, pół-kobieta… Jeśli więc nie spotkaliście do tej pory złotej rybki, może warto spróbować z ustecką syrenką?
Przy pomniku syrenki znajduje się kamera online, która przekazuje obraz tego miejsca przez Internet. Jeśli chcecie zobaczyć teraz ustecką syrenkę, wystarczy wejść na stronę www.syrenka.ustka.pl.