Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra polega na tym, że w Ustce powstanie targ rybny, na którym będzie można zakupić świeżą, dopiero co złowioną rybę. Zła wiadomość jest taka, że ryba prosto z kutra w Ustce będzie dostępna dopiero za 1-2 lata.

Ustka przystąpiła do projektu “Fish Markets”*, dzięki któremu powstanie targ rybny w Ustce, na którym będzie możliwy zakup świeżej ryby złowionej w morzu. Ryba prosto z kutra będzie dostępna nie wcześniej niż w roku 2018, z jednym wyjątkiem. A mianowicie, według harmonogramu projektu, jeszcze w tym roku mają mieć miejsce pilotażowe “dni sprzedaży ryby” – o dokładnej dacie “dni” poinformujemy w swoim czasie.

Targ rybny ma być gotowy w przyszłym roku, zakończenie projektu przewidziane jest w roku 2019. W ramach projektu powstanie nie tylko tart rybny, ale także aplikacja mobilna, strona internetowa, zostanie wydana książka kucharska prezentująca przepisy na dania z ryb oraz odbywać się będą imprezy promujące targ rybny w Ustce.

Projekt powstania targu rybnego w Ustce realizowany jest w ramach unijnego Programu Południowy Bałtyk 2014 – 2020. Całkowity koszt powstania targu rybnego w naszym mieście to 829 020,00 zł (dofinansowanie w wysokości 85% wyniesie 704 667,00 zł). Zakończenie projektu przewidziane jest na rok 2019.

Ryba prosto z kutra Ustka

* Pełna nazwa projektu brzmi Fish markets – Small coastal fishery and its heritage as significant potential for tourism destination development. W tłumaczeniu na język polski: Małe rybołówstwo przybrzeżne i jego dziedzictwo jako znaczący potencjał rozwoju turystyki).

 

Źródło: www.ustka.pl