40 kilometrów na zachód od Ustki, w województwie zachodniopomorskim, nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej położone jest miasto Darłowo. Historia miasta sięga XI wieku. Prawa miejskie Darłowo otrzymało w 1271 roku. Urząd Miasta Darłowo przedstawia za pełną nazwę miasta – Królewskie Miasto Darłowo, z uwagi na fakt, że w 1382 roku. urodził się tu, uznawany za najwybitniejszego mieszkańca Darłowa, Eryk I Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii, który po detronizacji powrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto.

Ok. 3 km na północ od zabytkowego centrum Darłowa znajduje się Darłówko – nadmorska część miasta położona u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Z powodu rozdzielenia miasta rzeką wyróżnia się Darłówko Wschodnie i Zachodnie. W Darłówku znajduje się kąpielisko morskie, latarnia morska, port, a także jedyny w Polsce park wodny wypełniony słoną bałtycką wodą. Darłówko to centrum turystyczne i wypoczynkowe miasta.

Darłowo to klimatyczne nadmorskie miasto z ciekawymi zabytkami architektonicznymi i dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Spędzając wakacje na Pomorzu, z całą pewnością warto wybrać się do Darłowa, i to zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy pobyt. Nasz przewodnik turystyczny po Darłowie przedstawia krótki opis najważniejszych atrakcji turystycznych Darłowa oraz fotorelację z tegorocznego czerwcowego pobytu w Darłowie.

Atrakcje turystyczne Darłowa

Zamek Książąt Pomorskich – jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku. W latach 1449 – 1459 został  przebudowany przez Eryka Pomorskiego na wzór zamku w Kronborg. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od 1930 roku – muzeum. Zamek na szczęście nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. W latach 1971-1988 przeszedł kapitalny remont i od 1988 roku muzeum na zamku zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Od 1 lipca do 31 sierpnia muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18, kasa biletowa czynna do godz. 17:15. Cennik biletów TUTAJ

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, czerwiec 2016.

Rynek Starego Miasta – Darłowo zachowało unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem pośrodku jako głównym placem w mieście. Trzeba przyznać, że darłowski rynek z ratuszem i kościołem mariackim robi imponujące wrażenie.

Rynek w Darłowie, czerwiec 2016.

Rynek w Darłowie, czerwiec 2016.

Ratusz miejski – to okazała budowla w stylu barokowym, z 1725 roku. Nad głównym wejściem do darłowskiego ratusza znajduje się kamienny renesansowy portal pochodzący z poprzedniego ratusza, który spłonął w 1722 roku.

Ratusz miejski w Darłowie, czerwiec 2016.

Ratusz miejski w Darłowie, czerwiec 2016.

Pomnik Rybaka – fontanna z posągiem rybaka znajdująca się na darłowskim rynku przed ratuszem to jeden ze znaków rozpoznawczych Darłowa. Pomnik Rybaka, autorstwa niemieckiego artysty Wilhelma Grossa, pochodzi z 1919 roku. Na bruku wokół pomnika możemy podziwiać galerię ryb Morza Bałtyckiego.

Pomnik Rybaka w Darłowie, czerwiec 2016.

Pomnik Rybaka w Darłowie, czerwiec 2016.

sledzdarlowo

Śledź na darłowskim rynku – galeria ryb wokół Pomnika Rybaka.

Brama Wysoka – jedyna brama miejska zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych, pochodząca z przełomu XIV i XV w.

Brama wysoka, Darłowo czerwiec 2016.

Brama wysoka, Darłowo czerwiec 2016.

Pomnik Stanisława Dulewicza – na rogu darłowskiego rynku znajduje się ciekawy pomnik poświęcony pamięci pierwszego po II wojnie światowej burmistrza Darłowa – Stanisława Dulewicza (1893-1963), który przyczynił się do rozwoju Darłowa. Wykonany z brązu pomnik St. Dulewicza odsłonięto w 2015 roku. Dulewicz był z zawodu nauczycielem. Burmistrzem Darłowa był w latach 1945-1947. Za jego kadencji odbudowano linię kolejową Darłowo – Sławno, powstała w Darłowie spółdzielnia rybacka, Bank Ludowy oraz Dom Dziecka.

Pomnik Stanisława Dulewicza w Darłowie, czerwiec 2016.

Pomnik Stanisława Dulewicza w Darłowie, czerwiec 2016.

Kościół Mariacki – z 60-metrową wieżą to najstarszy gotycki zabytek Darłowa, pochodzący z XIV wieku. W kościele znajduje się Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami króla Eryka (1382-1459) – władcy Danii, Szwecji i Norwegii, Elżbiety (1580-1653) – księżniczki duńskiej, żony ostatniego księcia Pomorskiego Bogusława XIV i Jadwigi (1595-1650) – księżniczki Pomorza.

Kościół Mariacki w Darłowie, czerwiec 2016.

Kościół Mariacki w Darłowie, czerwiec 2016.

Kościół św. Gertrudy – oryginalny gotycki kościół z XV wieku, zbudowany z cegły na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem. Pierwotnie służył jako kaplica cmentarna. Uznawany za klejnot pomorskiej architektury. Wnętrze małego kościoła zdobią freski z XVII wieku i prospekt organowy z XVIII wieku.

Kościół św. Gertrudy w Darłowie, czerwiec 2016.

Kościół św. Gertrudy w Darłowie, czerwiec 2016.

 

Kościół św. Jerzego – został wzniesiony na przedmieściu wieprzańskim na początku XV wieku. Jako kościół szpitalny znajdował się poza murami miasta. Świątynia służyła przede wszystkim chorym i zniedołężniałym. Kościół jest murowany, wzniesiony jako budowla jednonawowa, na planie prostokąta ale jego prezbiterium zakończone jest półkoliście. Od zachodu przylega do niego niewielka, kwadratowa wieża.

Kościół św. Jerzego w Darłowie, czerwiec 2016.

Kościół św. Jerzego w Darłowie, czerwiec 2016.

Wyspa Łososiowa – park z alejami spacerowymi, ławeczkami, placem zabaw dla dzieci, stołami do gry w szachy i warcaby, a także siłownią na świeżym powietrzu, położony pomiędzy rzeką Wieprzą i Kanałem Młyńskim. Na Wyspę Łososiową prowadzi brama główna od strony ulicy Marii Curie-Skłodowskiej oraz druga brama od strony ulicy Kanałowej. Doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji w Darłowie.

Wyspa Łososiowa, Darłowo 2016.

Wyspa Łososiowa, Darłowo 2016.

Zespół młyna wodnego – zlokalizowany przy ul. Kanałowej 3, obejmuje młyn wodny z 1894 roku, siłownię i turbinownię z 1905 roku, zabytkowy dom mieszkalny z 1919 roku. oraz ogród.

Młyn wodny Darłowo, czerwiec 2016.

Młyn wodny Darłowo, czerwiec 2016.

Latarnia morska Darłowo – usytuowana u podnóża wschodniego falochronu w Darłówku, u ujścia rzeki Wieprzy do morza, latarnia pochodzi z 1885 roku. Ostatni remont latarni miał miejsce w 1927 roku. Wieża latarni w Darłowie ma wysokość 22 metrów.

latarniamorskadarlowo

Latarnia morska Darłowo.

Port Darłowo – port handlowo – rybacki położony u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Wejście do portu osłonięte jest dwoma falochronami: wschodnim o długości 415 metrów i zachodnim o długości 464,6 metrów. Port Darłowo składa się z dwóch części: Darłówko – w bezpośredniej bliskości morza, z falochronami, awanportem, basen rybackim i mostem i Darłowo – w odległości ok. 2,3 km od wejścia do portu w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Darłowo, z obrotnicą portową, basenem przemysłowym oraz korytem rzeki Wieprzy.

Wejście do portu Darłowo osłonięte jest falochronami.

Wejście do portu Darłowo osłonięte jest falochronami.

Most rozsuwany w Darłówku im. Kapitana Witolda Huberta – powstał na rzece Wieprzy w 1988 roku w miejscu starego mostu zwodzonego, który został rozebrany w 1977 roku w związku z rozbudową darłowskiego portu. Most ma 58 metrów długości i 5 metrów szerokości i jest dostępny dla ruchu pieszych. Most łączy Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Wieża kontrolna mostu w Darłówku ze względu na swój specyficzny, iście kosmiczny wygląd jest potocznie nazywana UFO.

Most rozsuwany w Darłowie, czerwiec 2016.

Most rozsuwany w Darłowie, czerwiec 2016.

Tramwaje wodne i rejsy turystyczne – przystań przy rozsuwanym moście w Darłówku oferuje rejsy statkami „Księżna Zofia”, „Tristan” i „Izolda”. Zabierają one pasażerów na wycieczkę wewnątrz portu, na trasie Darłowo – Darłówko i Darłówko – Darłowo. W sezonie letnim rejsy odbywają się co 30 minut.

W rejs na otwarte morze (trwający 40 minut) zabiorą Was galeony „Król Eryk I” oraz „Unicus”, które pływają od kwietnia do października. W sezonie letnim rejsy odbywają się od godz. 10 do zachodu słońca.

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 30 zł
  • bilet ulgowy (dla dzieci do 16 lat) – 20 zł
  • bezpłatnie – dzieci do 3 lat
  • zniżki dla grup
Galeon Król Eryk I w porcie Darłówko, czerwiec 2016.

Galeon Król Eryk I w porcie Darłówko, czerwiec 2016.

Plaże w Darłowie – w granicach Darłowa znajduje się 5 km plaż będących w sezonie letnim kąpieliskami morskimi. Podobnie jak w Ustce, za sprawą uchodzącej do morza rzeki, mamy w Darłowie plażę wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia to idealne miejsce do kąpieli morskich i uprawiania sportów wodnych. Po stronie wschodniej plaża osłonięta jest przez kamienny falochron wyspowy, przez co przy plaży tworzą się „laguny”. W płytkich basenach woda szybko się nagrzewa i jest o kilka stopni cieplejsza niż na otwartym morzu. Stwarza to idealne warunki dla zabaw dzieci w wodzie, przez co plaża wschodnia w Darłowie jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi.

Plaża wschodnia Darłowo, czerwiec 2016.

Plaża wschodnia Darłowo, czerwiec 2016.

Plaża zachodnia Darłowo, czerwiec 2016.

Plaża zachodnia Darłowo, czerwiec 2016.

Źródła: darlowo.pl, wikipedia.org, galeony.pl